ALA RUSU-BLÎNDU

ALA RUSU-BLÎNDU
Data nașterii
1978-01-27
Actrița

Născută în s. Grinăuți-Moldova, r-nul Ocnița.

Studii: Colegiul Agroindustrial din Grinăuți, specialitatea inginer-tehnolog și laborant- chimie
(1991-1996).
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Facultatea de Muzică și Pedagogie Muzicală, sp. Actorie. Licențiată în arta teatrală (1996-2000).
Paralel cu studiile superioare reușește să mai obțină câteva calificări la alte instituții: operator-computere, secretar-dactilograf, precum și o diplomă de absolvire a Centrului de Modele „Grația”, specialitatea Model.

ROLURI ÎN SPECTACOLE:

• „Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vișniec, regia Dumitru Griciuc
• „Plutonier Toni Er” de Benoît Vitse, regia Benoît Vitse
• „Stația Terminus” de Mircea V. Ciobanu, regia Dumitru Griciuc
• „Fricosul” de Constantin Stamati-Ciurea, regia Anatol Răcilă
• „Cvartet pentru o voce și toate cuvintele” de Maria Șleahtițchi și Nicolae Leahu,
regia Dumitru Griciuc
• „Porunca a șaptea” de Dario Fo, regia Ion Bordeianu
• „Generalii în fuste” de Jean Anouilh, regia Anatol Pînzaru
• „Ovidiu” de Vasile Alecsandri, regia Dumitru Griciuc
• „Moneda falsă” de Maxim Gorki, regia Dumitru Griciuc
• „Cântecul lebedei” de A.P. Cehov, regia Dumitru Griciuc
• „Domnișoara Nastasia” de G.M. Zamfirescu, regia Anatol Răcilă
• „Împăratul de paie” de Gheorghe Calamanciuc, regia Constantin Stavrat
• „Unde dai și unde crapă” de Nicu Ursu, regia Nicu Ursu
• „Împăratul îmbrobodit” de Gheorghe Calamanciuc, regia Adrian Graur
• „Camera miresei” de Viktor Krasnogorov, regia Angela Ciobanu
• „Venexiana”, autor anonim, regia Dumitru Griciuc
• „Ivan Turbincă”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia Leonid Ciubotaru
• „Luministul” de Constantin Cheianu, regia Mihai Țărnă
• „Împăratul îmbrobodit” de Gheorghe Calamanciuc, regia Ion Marcoci
• „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Dumitru Griciuc
• „Cameristele” de Jean Genet, regia Dumitru Griciuc
• „Jocul de-a vacanța” de Mihail Sebastian, regia Emil Gaju
• „Ultima șansă” de Mihail Zadornov, regia Emil Gaju
• „Scufița Roșie”, după Charles Perrault, dramatizarea și regia Valeriu Josanu
• „Clovn Show”, dramatizarea și regia Valeriu Josanu
• „Creangă umblă creanga” de Victor Rădiță, regia Victor Ignat
• „Molda” de Ion Puiu, regia Ion Popescu
• „Oltea” de Andrei Strâmbeanu, regia Silviu Silvian Fusu
• „Ultimul urmaș al lui Ștefan-Vodă” de Gheorghe Calamanciuc, regia Ion Marcoci
• „Ștefan-Vodă din legendă” de Gheorghe Calamanciuc, regia Ion Marcoci
• „Puișorul de aur” de Leonid Ciubotaru, regia Leonid Ciubotaru
• „Capra cu trei iezi”, după Ion Creangă,dramatizare de Constantin Brehnescu, regia Anatol Răcilă
• „Nora” de Victor Ion Popa, regia Ion Marcoci
• „Il Campiello”/„Piațeta” de Carlo Goldoni, regia Dumitru Griciuc
• „Arena” de Ilia Fridbergas, regia Dumitru Griciuc
• „Buchetul” de Nicolae Rusu, regia Anatol Răcilă
• „Păcală se răzbună” de Ion Marcoci, regia Ion Marcoci
• „Crăiasa Zăpezilor”, după Hans Christian Andersen, adaptare de Ludmila Cerguță,
regia Ciprian Răcilă

REGIE SPECTACOLE PENTRU COPII:

• „Gogoașa”, adaptare de Ala Rusu
• „Lupul și cei trei purceluși”, adaptare de Ala Rusu
• „Winnie, actor de teatru” de Alan Alexander Milne, adaptare de Ala Rusu
• „Marionete TV” de Ala Rusu
• „Matinee de Revelion”, anii 2011-20017