EUFROSINIA DOBÎNDĂ-VOLONTIR

EUFROSINIA DOBÎNDĂ-VOLONTIR
Data nașterii
1938-02-14
Artistă a Poporului

Născută în s. Slobozia, jud. Cetatea Albă, Basarabia, Regatul României.

A absolvit Școala Medie din s. Slobozia, r-nul Ștefan Vodă.
Din 1960 până în prezent activează în calitate de actriță la Teatrul Național „Vasile Alecsandri”.

PREMII ȘI DISTINCȚII:

„Artist Emerit” (1989), Cavaler al Ordinului „Gloria Muncii” (1998), „Artist al Poporului” (2010), Diplomă de gradul I la Festivalul Unional al Dramaturgiei Române în URSS, pentru rol feminin (Anca din drama „Năpasta” de Ion Luca Caragiale), Moscova, 1983; numeroase premii și diplome din partea Teatrului Național „V. Alecsandri”, UNITEM și a Ministerului Culturii din R. Moldova. Diplomă de gradul I a Guvernului RM; Pentru merite deosebite în munca de creație Guvernul R. Moldova i-a acordat indemnizație de merit viageră.

ROLURI ÎN SPECTACOLE:

• „Cum au iubit ei” de A. Larev, regia Dumitru Margine
• „Necuratul” de G. Stefanski, regia Rai Grigorean
• „Nefericita” de I. Tobilevici, regia Boris Harcenco
• „Prieteni de la uzină” de I. Șur, regia V. Levițki
• „Robii întunericului” de Grigore Timofte, regia Boris Harcenco
• „Valda” (Barba) de I. Masevici, regia Rai Grigorean
• „20 de nunți într-un an” de I. Petuhov, regia Boris Harcenco
• „Comedia erorilor” de W. Shakespeare, regia Boris Harcenco
• „Cântă inima mea” de A. Kozin, regia Ruben Bayer
• „Vinovați fără nume” de A. Ostrovski, regia I. Pinaev
• „Viață legată cu ață” de A. Sofronov, regia Boris Harcenco
• „Tartuffe” de J.-B. Molière, regia Boris Harcenco
• „Opriți planeta!” de Alexei Marinat, regia Anatol Pînzaru
• „Trei crai de la răsărit” de B. Petriceicu-Hasdeu, regia Anatol Pînzaru
• „Tac chitic” de K. Basenko, regia I. Pinaev
• „Chirița în provincie” de Vasile Alecsandri, regia Anatol Pînzaru
• „Fiul pomului de piersic” de I. Okado și A. Popova, regia A. Rusu
• „Nuntă cum n-a mai văzut Europa” de Arkadi Arkanov și Grigori Gorin,
regia Dan Cerkavschi
• „Maria Stuart” de Schiller, regia Ruben Bayer
• „Familia mea” de Eduardo de Filippo, regia Anatol Pînzaru
• „Acul și baioneta” de Anatoli Galiev, regia Anatol Pînzaru
• „Și sub cerul acela” de Aureliu Busuioc, regia Anatol Pînzaru
• „Soacra” de A. Strașimirov, regia Anatol Pînzaru
• „Ultima oprire” de Erich Maria Remarque, regia Anatol Pînzaru
• „Un furt la miezul nopții” de M. Mitrovici, regia A. Rusu
• „Bătrânul” de Maxim Gorki, regia B. Hijneak
• „Nu-ți plătesc!” de Eduardo de Filippo, regia Anatol Pînzaru
• „Doamna Spiriduș” de Calderon de la Barca, regia I. Pinaev
• „Ali-Baba și bandiții” de V. Maslov, regia Anatol Pînzaru
• „Tribunalul” de A. Makaionok, regia Titus Jucov
• „Poveste din Irkutsk” de A. Arbuzov, regia R. Bayer
• „Alfred Herzog – mort de trei ori” de A. Galiev și E. Tropinin,
regia Anatol Pînzaru
• „Țara Aighiul” de Mustai Karim, regia Anatol Pînzaru
• „Iorgu de la Sadagura” de Vasile Alecsandri, regia A. Rusu
• „O rază în întuneric” de P. Kravțov și M. Riss, regia Anatol Pînzaru
• „Adie, vântule, adie!” de Jan Rainis, regia A. Rusu
• „Sub castanii din Praga” de K. Simonov, regia V. Gherlac
• „Oameni energici” de Vasili Șukșin, regia Anatol Pînzaru
• „Corb la corb nu scoate ochii” de A. Ostrovski, regia Anatol Pînzaru
• „Anecdote provinciale” de A. Vampilov, regia: V. Căpățină, V. Țapeș
• „Greierașul” (Oficiul bunelor servicii) de Tadeusz Kožusznik,
regia Mihai Volontir
• „D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Valeriu Cupcea
• „Tabachera de aur” (Un furt nevinovat sau Ce-am avut și ce-am pierdut)
de N. Rusev, regia Anatol Pînzaru
• „Bani pentru Maria” de V. Rasputin, regia Anatol Pînzaru
• „Doctor fără voie” de J.-B. Molière, regia I. Pinaev
• „Odochia” de Ion Puiu, regia Vitalie Rusu
• „Moara fericirii” de V. Merejko, regia Margareta Panfilova
• „Sfânt și păcătos” de M. Vorfolomeev, regia Nadejda Aronețkaia
• „Despot-Vodă” de V. Alecsandri, regia Silviu Silvian Fusu
• „Năpasta” de Ion Luca Caragiale, regia Mihai Volontir
• „Dragă consăteanule” de Gh. Malarciuc, regia Anatol Pînzaru
• „Nouăzeci și șapte” de Mikola Kuliș, regia Dumitru Griciuc
• „Amurg” de Aleksei Dudarev, regia Mihai Volontir
• „Agachi Flutur” de Vasile Alecsandri, regia Anatol Pînzaru
• „Frumos și sfânt” de Ion Druță, regia Mihai Volontir
• „Sosesc deseară” de Tudor Mușatescu, regia D. Griciuc
• „Viața asta-i scurtă tare…”, scenariul și regia Mihai Volontir
• „Muntele” de Dumitru R. Popescu, regia Ioan Cibotaru
• „Preșul” de Ion Băieșu, regia Mihai Volontir
• „Desfacerea gunoaielor” de Marin Sorescu, regia Ioan Cibotaru
• „Lysistrata” de Aristofan, regia Sandri Ion Șcurea
• „Neînțelegerea” de Albert Camus, regia Nicu Ursu
• „Camera miresei” de V. Krasnogorov, regia Ana Ciobanu
• „Ultima noapte a lui Socrate” de Ștefan Țanev, regia Mihai Volontir
• „Sfârșitul Troiei” de Walter Jens (după „Troienele” de Euripide),
regia Dumitru Griciuc
• „Spectatorul condamnat la moarte” de M. Vișniec, regia D. Griciuc
• „Fricosul” de Constantin Stamati-Ciurea, regia Anatol Răcilă
• „Pensiunea doamnei Olimpia” de Ion D. Șerban, regia D. Griciuc
• „Porunca a șaptea” de Dario Fo, regia Ion Bordeianu
• „Ochiul magic” de Tadeusz Kožusznik, regia Mihai Volontir
• „Visul unei nopți de mai”, după piesa „Trei crai de la răsărit”
de B. Petriceicu-Hasdeu, regia Mihai Volontir
• „Coridorul morții” de Irina Nechit, regia Anatol Răcilă
• „Ochiul babei” de Ion Creangă, regia Ion Marcoci
• „Matineu la Buffalo” de Ken Ludwig, regia Neil Flecman
• „Buchetul” de Nicolae Rusu, regia Anatol Răcilă
• „Retro” de Aleksandr Galin, regia Alexandru Cozub