GHEORGHE CRUDU

GHEORGHE CRUDU
Data nașterii
1968-05-07
Artist Emerit

Născut în s. Cetireni, r-nul Ungheni.

Studiile: Institutul de Arte „Gavriil Musicescu” (1988-1992).
Din 1992 – actor la Teatrul Național „Vasile Alecsandri”.

PREMII și DISTINCȚII:

„Artist Emerit din Republica Moldova” , premii acordate de UNITEM și Ministerul Culturii al R. Moldova.

ROLURI ÎN SPECTACOLE:

• „Take, Ianke și Kadîr” de Victor Ion Popa, regia Nicu Ursu
• „Cei trei purceluși”, după o poveste populară engleză, dramatizarea și regia
Leonid Ciubotaru
• „Transformările magice” de Mihail Suponin, regia Titus Bogdan-Jucov
• „Prințesa cea vrăjită” de Ladislav Dvorski, regia Boris Azarov
• „Dănilă Prepeleac”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia V. Hariton
• „Punguța cu doi bani”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia V. Hariton
• „Unde dai și unde crapă” de Nicu Ursu, regia Nicu Ursu
• „Împăratul îmbrobodit” de Gheorghe Calamanciuc, regia Adrian Graur
• „Mormi, Pița și Romanița” de Bella Juger, regia Adrian Graur
• „Țara Gufi” de Matei Vișniec, regia Nicu Ursu
• „Ursul păcălit de vulpe”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia V. Hariton
• „Mărul fermecat” de Gheorghe Calamanciuc, regia Vasile Hariton
• „Copilul din stele” de Oscar Wilde, regia Lucia Graur
• „Ivan Turbincă”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia V. Hariton
• „Măturilă și Pomponică” de Irina și Jan Zlatopolskih, regia L. Ciubotaru
• „O poveste din pădure” de Petru Cărare, regia L. Ciubotaru
• „Greierașul și furnica”, după fabula omonimă a lui Jean de La Fontaine,
dramatizarea și regia Leonid Ciubotaru
• „Deea – fecioara din lacrima corbului” de Gheorghe Calamanciuc,
regia Leonid Ciubotaru
• „Muzicanții din Bremen” de Frații Grimm. Adaptarea și regia Tudor Macovenco
• „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Leonid Ciubotaru
• „Prostia omenească”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia Ion Popescu
• „Luministul” de Constantin Cheianu, regia Mihai Țărnă
• „Porunca a șaptea” de Dario Fo, regia Ion Bordeianu
• „Ovidiu” de Vasile Alecsandri, regia Dumitru Griciuc
• „Ivan Turbincă”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia Leonid Ciubotaru
• „Milionarul sărac” de Tudor Popescu, regia Anatol Pînzaru
• „Un clopot pentru Molda” de Ion Puiu, regia Ion Popescu
• „Împăratul de paie” de Gheorghe Calamanciuc, regia Constantin Stavrat
• „Un suflet pentru o păpușă” de Adrian Graur, regia Anatol Răcilă
• „Hoțul cinstit” de Valeriu Butulescu, regia Anatol Pînzaru
• „Ultimul urmaș al lui Ștefan cel Mare” de Gheorghe Calamanciuc,
regia Silviu Silvian Fusu
• „Vrăjitoarele”, după Jan Macarius, adaptarea și regia Leonid Ciubotaru
• „Vis de secătură” de Mircea Ștefănescu, regia Anatol Pînzaru
• „Clovn show” de Valeriu Josan, regia Valeriu Josan
• „Ochiul magic” de Tadeusz Kožusznik, regia Mihai Volontir
• „Tândală se însoară” de Vitalie Jacotă, regia Valeriu Josan
• „Și iar Chirița” de Gheorghe Urschi, regia: Ion Marcoci, Gheorghe Urschi
• „Creangă umblă creanga”, după Ion Creangă, dramatizare de Victor Rădiță,
regia Victor Ignat
• „Baba Hârca la revelion” de Victor Rădiță, regia Victor Ignat
• „Florii în doi” de Ion Puiu, regia Ion Marcoci
• „Ultima șansă” de Mihail Zadornîi, regia Emil Gaju
• „Jocul de-a vacanța” de Mihail Sebastian, regia Emil Gaju
• „Izbândă și iubire” de Valeriu Josan, regia Valeriu Josan
• „Visul unei nopți de mai”, după piesa „Trei crai de la răsărit”
de Bogdan Petriceicu-Hasdeu. Dramatizarea și regia Mihai Volontir
• „Vine apa” de Dumitru Matcovschi, regia Ion Marcoci
• „La carnaval cu Cenușăreasa” de Ina Ilașciuc, regia Ina Ilașciuc
• „Chirița în provincie” de Vasile Alecsandri, regia Dumitru Griciuc
• „Ochiul babei” de Ion Creangă, regia Ion Marcoci
• „Matineu la Buffalo” de Ken Ludwig, regia Neil Flecman
• „Baltagul”, după Mihail Sadoveanu, regia Silviu Silvian Fusu
• „Pâinea lui Inghe” (după povestea „Fata care a călcat pâinea” de Hans
Christian Andersen). Dramatizarea și regia Ina Ilașciuc-Ungureanu
• „Omul și dracul” de Victor Rădiță, regia Victor Ignat
• „Piatra din casă” de Vasile Alecsandri, regia Constantin Stavrat
• „Peter Pan la revelion” de J.M. Barrie, regia Ciprian Răcilă
• „Ștefan-Vodă din legendă” de Gheorghe Calamanciuc, regia Ion Marcoci
• „Gogoașa” [păpuși] (după povestea omonimă a lui Charles Perrault),
dramatizarea și regia Ala Rusu
• „Gogoașa” (după povestea omonimă a lui Charles Perrault), dramatizarea și
regia Pavel Lupăcescu
• „Buchetul” de Nicolae Rusu, regia Anatol Răcilă
• „Moș Crăciun, bunelul lui Guguță”, dramatizarea și regia de Ciprian Răcilă
și Pavel Lupăcescu
• „Mușchetarii măgăriei Sale” de Ion Lucian, regia Ina Ilașciuc-Ungureanu
• „Scufița Roșie”, după Charles Perrault, dramatizarea și regia Valeriu Josan
• „Tom și Jerry”, după William Hanna și Joseph Barbera, adaptarea și
regia Ciprian Răcilă
• „Răzbunarea lui Păcală” de Ion Marcoci, regia Ion Marcoci
• „Deșteptați-l pe Ion” de Nicolae Roșca, regia Ion Marcoci
• „Alice în Țara lui Moș Crăciun”, după Lewis Carroll, adaptarea și
regia Ciprian Răcilă
• „Horia și Rujalina” de Mihai Olenschi, regia Ion Marcoci
• „Crăiasa Zăpezilor”, după Hans Christian Andersen, adaptarea Ludmila Cerguță,
regia Ciprian Răcilă
• „Retro” de Aleksandr Galin, regia Emil Gaju

REGIE:

„Deșteptarea” (Compoziție de Anatol Răcilă)
„Transformările magice” de Mihail Suponin