MELANIA LUPAN

MELANIA LUPAN
Data nașterii
1949-08-21
Artistă a Poporului

Născută în s. Roșcana, r-nul Anenii Noi

Studiile: Școala medie de cultură generală.
Angajată ca actriță la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din 1970.

DISTINCȚII:

Medalia „За трудовую доблесть” (Pentru vitejie în muncă).
Laureată a Concursului Republican al Tinerilor Actori.
Titlul onorific: „Artist Emerit din RSSM”. Medalia „Meritul Civic”.
Gala Premiilor UNITEM (2005) – „Cea mai bună actriță a anului”, rolul Oltei din piesa
„Oltea” de Andrei Strâmbeanu, regia Silviu Silvian Fusu.
Titlul onorific: „Artist al Poporului din Republica Moldova”.

ROLURI ÎN SPECTACOLE:

• „Dragostea din mai” de Alexei Marinat, regia Anatol Pînzaru
• „Nu-ți plătesc” de Eduardo de Filippo, regia Anatol Pînzaru
• „Doamna Spiriduș” de Calderon de la Barca, regia Anatol Pînzaru
• „Ali Baba și bandiții” de V. Maslov, regia Anatol Pînzaru
• „Tribunalul” de A. Makaionok, regia Titus Jucov
• „Jocuri periculoase” de K. Finn, regia Anatol Pînzaru
• „Cântec dramatic” de Boris Ravenskih, regia A. Rusu
• „Alfred Herzog – mort de trei ori” de A. Saliev și E. Tropinin, regia A. Pînzaru
• „Țara Aighiul” de Mustai Karim, regia Anatol Pînzaru
• „Principele cocoșat” de F. Koni, regia Anatol Pînzaru
• „Tragedia din Tatarbunar” de P. Kravțov, M. Riss, regia Anatol Pînzaru
• „Cel mai bun om”/ „Vivat Cuțulea!” de Gh. Malarciuc, regia A. Pînzaru
• „Astă-vară la Ciulimsk” de Al. Vampilov, regia Anatol Pînzaru
• „Oameni energici” de Vasili Șukșin, regia Anatol Pînzaru
• „Corb la corb nu scoate ochii” de Al. Ostrovski, regia Anatol Pînzaru
• „Ședința unui comitet de partid” de Al. Ghelman, regia Anatol Pînzaru
• „Anecdote provinciale” de Al. Vampilov, regia: V. Căpățină, V. Țapeș
• „Al nouălea cucernic” de E. Iurandot, regia Anatol Pînzaru
• „Acul și baioneta” de Aleksandr Galiev, regia Anatol Pînzaru
• „Bani pentru Maria” de V. Rasputin, regia Anatol Pînzaru
• „Străinul” de Petru Cărare, regia Anatol Pînzaru
• „Grădina de trandafiri” de E. Vetemaa, regia Anatol Pînzaru
• „Moara fericirii proletare” de V. Merejko, regia N. Panfilova
• „Millo director” de Vasile Alecsandri, regia Anatol Pînzaru
• „Frunza de la urmă” de Arhip Cibotaru, regia Silviu Silvian Fusu
• „Despot-Vodă” de Vasile Alecsandri, regia Silviu Silvian Fusu
• „Liola” de Luigi Pirandello, regia Sandri Ion Șcurea
• „Nouăzeci și șapte” de Mikola Kuliș, regia Anatol Pînzaru
• „Osânda” de Ion Puiu, regia Anatol Pînzaru
• „Polikarp Întâi” de Zot Tobolkin, regia Anatol Pînzaru
• „Ivan și Madona” de A. Kudreavțev, regia Anatol Pînzaru
• „Agachi Flutur” de Vasile Alecsandri, regia Anatol Pînzaru
• „Autobuzul” de S. Stratiev, regia Anatol Pînzaru
• „Mireasa din Imereti” de D. Kldiașvili, regia Anatol Pînzaru
• „Armăsarul cu dinți de aur” de Andrei Strâmbeanu, regia Anatol Pînzaru
• „Dezertorul” de Mihail Sorbul, regia Anatol Răcilă
• „Harap Alb”, după Ion Creangă, dramatizare de Ion Puiu, regia Nicu Ursu
• „Transfer de personalitate” de D. Solomon, regia Anatol Pînzaru
• „Desfacerea gunoaielor” de Marin Sorescu, regia Ion Cibotaru
• „Lysistrata” de Aristofan, regia Sandri Ion Șcurea
• „Vai tăticul, bietul zace” de A. Kopit, regia Ion Cibotaru
• „Sfârșitul Troiei” de V. Jens, după Troienele de Euripide, regia Dumitru Griciuc.
• „Kir Zuliaridi” de Vasile Alecsandri, regia A. Pînzaru
• „Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vișniec, regia Dumitru Griciuc
• „Bertoldo la curte” de M. Dursi, regia A. Pînzaru
• „George Dandin” de J.-B. Molière, regia A. Pînzaru
• „Porunca a șaptea” de Dario Fo, regia Ion Bordeianu
• „Generalii în fuste” de Jean Anouilh, regia A. Pînzaru
• „Casa Bernardei Alba” de F. Garcia Lorca, regia Dumitru Griciuc
• „Un clopot pentru Molda” de Ion Puiu, regia Ion Popescu
• „Conu Leonida față cu reacțiunea” de I.L. Caragiale, regia A. Pînzaru
• „Împăratul de paie” de Gh. Calamanciuc, regia Constantin Stavrat
• „Cântecul lebedei” de Anton Cehov, regia Dumitru Griciuc
• „Campiello” (Piațeta) de Carlo Goldoni, regia Dumitru Griciuc
• „Oltea” de Andrei Strâmbeanu, regia Silviu Silvian Fusu
• „Camera miresei” de V. Krasnogorov, regia Ala Ciobanu
• „Creangă umblă creanga” de Victor Bădiță, regia Victor Ignat
• „Clopotnița” de Ion Druță, regia Ion Marcoci
• „Coridorul morții” de Irina Nechit, regia Anatol Răcilă
• „Ochiul babei” de Ion Creangă, regia Ion Marcoci
• „Brățara de aur” de Victor Bădiță, regia Victor Ignat
• „Piatra din casă” de Vasile Alecsandri, regia Constantin Stavrat
• „Patru surori” de Gheorghe Truță, regia Ion Marcoci
• „Fluturașii” de Aldo Nikolaj, regia Anatol Răcilă
• „Retro” de Aleksandr Galin, regia Alexandru Cozub