ONORINA BURLACU-TĂNASE

ONORINA BURLACU-TĂNASE
Data nașterii
1979-04-06
ACTRIȚĂ

Născută în orașul Bălți.

1996-2000 Universitatea de Stat „Alecu Russo”, Facultatea de Muzica si Pedagogie Muzicală,
specialitatea Actorie.
2013-2015 Academia de Administrare Publică, master în Științe Politice,
specializarea Administrare Publică.
1998 Angajată în trupa Teatrului Național „Vasile Alecsandri”.

ROLURI ÎN SPECTACOLE:

• „Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vișniec, regia Dumitru Griciuc
• „Plutonier Toni Er” de Benoît Vitse, regia Benoît Vitse
• „Stația Terminus” de Mircea V. Ciobanu, regia Dumitru Griciuc
• „Fricosul” de Constantin Stamati-Ciurea, regia Anatol Răcilă
• „Porunca a șaptea” de Dario Fo, regia Ion Bordeianu
• „Ovidiu” de Vasile Alecsandri, regia Dumitru Griciuc
• „Domnișoara Nastasia” de G.M. Zamfirescu, regia Anatol Răcilă
• „Camera miresei” de Viktor Krasnogorov, regia Angela Ciobanu
• „Venexiana”, autor anonim, regia Dumitru Griciuc
• „Ivan Turbincă”, după Ion Creangă, dramatizarea și regia Leonid Ciubotaru
• „Greierașul și furnica”, după La Fontaine, dramatizarea și regia L. Ciubotaru
• „Unde dai și unde crapă” de Nicu Ursu, regia Nicu Ursu
• „Vrăjitoarele” de Ian Macarius, adaptarea și regia Leonid Ciubotaru
• „Feeria magică” regia V. Josan
• „Un suflet pentru o păpușă” de Adrian Graur, regia Anatol Răcilă
• „Clopotnița” de Ion Druță, regia Ion Marcoci
• „Izbândă și iubire” de Valeriu Josan, regia V. Josan
• „Împăratul îmbrobodit” de Gheorghe Calamanciuc, regia Ion Marcoci
• „Târfa de marți” de Gheprghe Calamanciuc, regia Anatol Răcilă
• „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Dumitru Griciuc
• „Ultima șansă” de Mihail Zadornov, regia Emil Gaju
• „Scufița Roșie”, după Charles Perrault, dramatizarea și regia Valeriu Josanu
• „Creangă umblă creanga” de Victor Rădiță, regia Victor Ignat
• „Visul unei nopți de mai”, după piesa „Trei crai de la răsărit”
de Bogdan Petriceicu-Hasdeu, regia Mihai Volontir
• „Chirița în provincie” de Vasile Alecsandri, regia Dumitru Griciuc
• „Orchestra” de Jean Anouilh regia Dumitru Griciuc
• „Stan-Pățitul”, după Ion Creangă, adaptarea și regia Victor Ignat
• „Oltea” de Andrei Strâmbeanu, regia Silviu Silvian Fusu
• „Ultimul urmaș al lui Ștefan-Vodă” de Gheorghe Calamanciuc, regia Ion Marcoci
• „Puișorul de aur” de V. Orlov, regia Leonid Ciubotaru
• „Prințesa cea vrăjită” de Vladislav Dvorski, regia Ion Marcoci
• „Gogoașa”, după o poveste populară rusă, adaptarea și regia Ala Blîndu-Rusu
• „Capra cu trei iezi”, după Ion Creangă,dram. de C. Brehnescu, regia Anatol Răcilă
• „Și iar Chirița” de Gheorghe Urschi, regia Ion Marcoci, Gh. Urschi
• „Cenușăreasa”, după Charles Perrault regia Ina Ilașciuc-Ungureanu
• „Matineu la Buffalo” de Ken Ludwig, regia Nil Flecman
• „Prostia omenească”, după Ion Creangă, regia Ion Popescu
• „Piter Pan la revelion” de J.M. Barrie, regia Ciprian Răcilă
• „Cei trei purceluși” de Ala Rusu, regia Ala Rusu
• „Buchetul” de Nicolae Rusu, regia Anatol Răcilă
• „Păcală se răzbună” de Ion Marcoci, regia Ion Marcoci
• „Crăiasa Zăpezilor”, după Hans Christian Andersen, adaptare de Ludmila Cerguță,
regia Ciprian Răcilă