UNIUNEA TEATRALĂ DIN MOLDOVA GALA PREMIILOR UNITEM 2020

UNIUNEA TEATRALĂ DIN MOLDOVA
GALA PREMIILOR UNITEM 2020

Preşedintele juriului de selecție:
1. Nicolae Darie, Artist al Poporului, actor, Teatrul Național „M.Eminescu”.
Membrii juriului de selecție:
2. Vitalie Ţapeş, Maestru în Artă, regizor, doctor, profesor universitar AMTAP;
3. Violeta Tipa, Doctor în studiul Artelor, şef secţie Arte audiovizuale, Institutul Patrimoniului Cultural.
Juriul de selecție a avut drept scop vizionarea tuturor spectacolelor în teatrele profesioniste, inclusiv la Radio şi TV, din Republica Moldova montate în perioada 1 februarie 2019 — 30 ianuarie 2020 .
Vizionarea a avut loc în perioada 23 septembrie 2019 — 30 ianuarie 2020, urmând ca până la 1 februarie 2020 să înainteze câte 3 nominalizări la cele 16 premii pentru Gala Premiilor UNITEM — 2020, ediţia a XIX- a.
NOMINALIZĂRI:

I. Cel mai bun spectacol dramatic:

1. Spectacolul „Белый кролик, или « Когда не все дома» » de Мary Chase, regia Dmitri Coev, Teatrul Dramatic Rus de Stat «A.P. Cehov».

2. Spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan-Spânu, Ion Moraru, regia Petru Hadârcă, Teatrul Național „M.Eminescu”.

3. Spectacolul „Călătorul prin ploaie” de M.Vişniec, regia Dumitru Griciuc, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi.

II. Cea mai bună lucrare regizorală:

1. Gheorghe MÂNDRU, spectacolul „HERGHELIA sau Forța imaginației” de Valeriu Butulescu, Teatrul Muzical Dramatic „B.P.Hasdeu”, Cahul

2. Petru HADÂRCĂ, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan-Spânu, Ion Moraru, Teatrul Național „M.Eminescu”.

3. Dumitru GRICIUC, spectacolul „Călătorul prin ploaie” de M.Vişniec, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi .

III. Cel mai bun rol feminin:

1. Alexandrina GRECU, pentru rolul Mădălina, spectacolul „Ciuleandra” de L.Rebreanu, regia Alexandru Grecu, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”.

2. Iulia CEBOTARI, pentru rolul Șen De, Șoi Da, spectacolul „День Святого Никогда”, de Bertolt Brecht, regia A. Strelinicov (or. Sankt Petersburg), Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol.

3. Diana DECUSEARĂ, pentru Dora, fantoma, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan -Spânu, Ion Moraru, regia Petru Hadârcă, Teatrul Național „M.Eminescu”.

IV. Cel mai bun rol masculin:

1. Vitalie RUSU, pentru rolul Prospero, spectacolul „Furtuna” de W. Shakespeare, regia Mihai Țărnă, Teatrul Fără Nume.

2. Constantin STAVRAT, spectacolul „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Constantin Stavrat, Teatrul Naţional „V.Alecsandri” din Bălţi.

3. Vasile PAVLENCO, pentru rolul Oscar, spectacolul «Оскар и Розовая дама» de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Iurie Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz” Iurie Harmelin”.

V. Premiul special al juriului:

1.Iurie HARMELIN, pentru regia la spectacolul «Оскар и Розовая дама» de Eric-Emmanuel Schmitt, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz” Iurie Harmelin”.

2. Alexandru COZUB, pentru regia la spectacolul „O simfonie pentru 3-1”, după Aldo Nicolaj, Teatrul „V.Apostol”, Soroca.

3. Iosif SHATS, pentru regia la spectacolul «Страсть Маддалены» de Don Nigro, Teatrul Dramatic Rus de Stat «A.P. Cehov».

VI. Cel mai bun spectacol în Teatrul de păpuşi:

1. Spectacolul „Lebedele sălbatice” după H. Ch. Andersen, regia Mikahailo Urytskyi, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

2. Spectacolul „Pas cu pas” de Alexandru Popescu, regia Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”.

VII. Cel mai bun rol secundar feminin:

1. Irina AZAROVSCAIA, pentru rolul Fiica, spectacolul „Douăsprezece luni” de S. Мarşak, regia Iurie Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz” Iurie Harmelin”.

2. Draga-Dumitrița DRUMI, pentru rolul Margareta Cemârtan -Spânu, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan -Spânu, Ion Moraru, regia Petru Hadârcă, Teatrul Național „M.Eminescu”.

3. Margareta NAZARCHEVICI, pentru rolul din spectacolul „Umbra unui vis”, un spectacol inspirat din creația geniului Mihai Eminescu, regia și scenariul Nicolae Jelescu, Teatrul poetic “A.Mateevci”.

VIII. Cel mai bun rol secundar masculin:

1. Ion FURNICĂ, pentru rolul Bărbatul, spectacolul „HERGHELIA sau Forța imaginației”, de Valeriu Butulescu, regia Gheorghe Mândru, Teatrul Muzical Dramatic „B.P.Hasdeu”, Cahul.

2. Eugen NICOV, pentru rolurile Alexei, Mihail A. Glov, Zamuhrâșkin, spectacolul „Jucătorii” după N.V.Gogol, regia Iulian Bubuioc, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

3. Ghenadie GÎLCĂ, pentru rolul Bruno, spectacolul „O simfonie pentru 3-1”, după Aldo Nicolaj, regia Alexandru Cozub, Teatrul „V.Apostol”, Soroca.

IX. Cel mai bun spectacol pentru copii:

1. Spectacolul „Arvinte și Pepelea”, regia Victor Ignat, Teatrul Epic de Etnografie și Folclor „Ion Creangă”.

2. Spectacolul „Păcală” adaptare scenică după Petre Dulfu, regia Ion Jitari, Teatrul Republican „Luceafărul”.

3. Spectacolul «Бременские музыканты» de fraţii Grimm, regia Ghenadie Boiarchin, Teatrul Dramatic Rus de Stat «A.P. Cehov».

X. Cea mai bună scenografie:

1. Daniela BURLACA, spectacolul „Citind pentru Auschwitz”, inspirit din romanul „Cititorul” de Bernard Schlink, regia Daniela Burlaca, Teatrul „Geneza Art”.

2. Dmitri AHMADIEV, spectacolul „Дыроватый камень” de N. Koleada, regia Dmitri Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol.

3. Natalia SILINA, spectacolul «Prinţ şi cerşetor» de Mark Twain, regia Iurie Harmelin , Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz” Iurie Harmelin”.

XI. Cele mai bune costume teatrale:

1. Silvia COJOCARU, spectacolul «Страсть Маддалены» de Don Nigro, regia Iosif Shats, Teatrul Dramatic Rus de Stat «A.P. Cehov».

2. Stela VEREBCEANU, spectacolul „Magie de Crăciun” regia Ion Jitari, Teatrul Republican „Luceafărul”.

3. Lilia CĂRUȚĂ, spectacolul „Ciuleandra” de L. Rebreanu, regia Alexandru Grecu, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”.

XII. Cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

1. Olga IACHIMCENCO, spectacolul „День Святого Никогда”, de Bertolt Brecht, regia A. Strelinicov (or. Sankt Petersburg), Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol.

2. Irina SLOBODEANIUC, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan -Spânu, Ion Moraru, regia Petru Hadârcă, Teatrul Național „M.Eminescu”.

3. Oleg MARDARI, spectacolul „Himera”, regia Oleg Mardari, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

XIII. Cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

1.Inga GĂINĂ, pentru rolul Fulguţa, spectacolul „Pas cu pas” de Alexandru Popescu, regia Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”.

2. Gabriela LUNGU, pentru rolul Mama vitregă, spectacolul „Lebedele sălbatice” după H. Ch. Andersen, regia Mikahailo Urytskyi, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

3. Andrei MADAN, pentru rolurile: Iepure, Urs, Cioară, spectacolul „Pas cu pas” de Alexandru Popescu, regia Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”.

XIV. Cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

1. Spectacolul „Întoarcere în trecut nu există”, adaptrare după piesa lui Mihail Gh. Cibotaru, regie artistică Vitalie Rusu si Domnița Jechiu. Adaptare și Producător — Ludmila Alexei.

2. Spectacolul „Mica vrăjitioare”, adaptare radiofonică după cartea scriitorului german Otfried Preussler. Regia artistică – Aurica Mirca. Redactor — Olga Stăvilă.

3. Spectacolul „Trei Crai de la Răsărit”. Adaptare de Ludmila Alexei după piesa omonimă de B.P. Hasdeu. Regia artistică – Angela Titioi și Victor Ignat. Producător — Ludmila Alexei.

XV. Cea mai bună creaţie muzicală:

1.Costică STAVRAT (jr), Iaşi, România, spectacolul „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Constantin Stavrat, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi.

2. Marian STÎRCEA, spectacolul „ Ciuleandra” de L.Rebreanu, regia Alexandru Grecu, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”.

3. Alexandru DICUSAR, spectacolul „Furtuna” de W. Shakespeare, regia Mihai Țărnă, Teatrul Fără Nume.

XVI. Cel mai valoros debut:

1. Natalia MANASTÎRLÎ, rolul Şoricelul, spectacolul „Ridichea” de Irina Tokmakova, regia Mihail Constantinov, Teatrul Naţional Găgăuz ”Dionis Tanasoglu”.

2. Ion JITARI, regia la spectacolul „Păcală”, adaptare scenică după Petre Dulfu, Teatrul Republican „Luceafărul”.

3. Maria CIOBĂNICĂ, rolul Venera, spectacolul „Insula Femeilor ” de Valeriu Butulescu, regia Gheorghe Mândru, Teatrul Muzical Dramatic „B.P.Hasdeu”, Cahul.

Мы в социальных сетях
Facebook

Youtube

Instagram

Объявления
Ordin cu privire la aprobarea condițiilor de acces pe proprietate publică aflată în gestiunea I.P. Teatrul Național de Stat „Vasile Alecsandri”

AVIZ DE REORGANIZARE

Вакансии
Angajări actori

Контакты и администрация
Director general
VEACESLAV (SLAVIAN) VLAD Artist al Poporului
Director artistic
Constantin Stavrat Artist al Poporului
Adresa
3100 mun. Bălți, Piața Vasile Alecsandri 1
Telefon
+373 (231) 2-00-05
Rezervarea biletelor
+373 (231) 2-20-83
E-mail
tnb@tnb.md
Спонсоры